Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

3er Wein-Geschenkbox Chardonnay „Neue Welt“

Wein-Geschenkbox „Chardonnay aus der Neuen Welt“
3 Flaschen im Präsentkarton

· 1 Flasche Hess Select Chardonnay
· 1 Flasche Spier Signature Chardonnay
· 1 Flasche Jean Bousquet Chardonnay
· 3er Präsentkarton „Wein ist Genuss...“

Hess Select Chardonnay
Ein fruchtiger Wein mit Aromen tropischer Früchte, grüner Äpfel sowie Noten reifer Birnen, Pfirsiche und Zitrusnoten.

Spier Signature Chardonnay
Im Bouquet vereinen sich Noten von Grapefruit, Limette, gelbem Apfel, Banane, Birne und einen Hauch von Vanille.

Jean Bousquet Chardonnay
Dieser Wein aus biologischem Anbau zeigt sich in einer hellgelben Farbe mit grünen Reflexen. Am Gaumen angekommen, setzten sich Aromen von Apfel, Birne und Limette frei.

Wine type:
Weißwein
Country:
Argentina , Südafrika , USA
Filling quantity:
2,25 litres
Allergen:
contains Sulfite
Importer:
CS International Wine Depot GmbH
Drosselweg 9
26871 Papenburg
Deutschland
Reidemeister & Ulrichs GmbH
Konsul-Smidt-Straße 8 J
28217 Bremen
Skip product gallery

Product recommendation

Wente Morning Fog Chardonnay
Wente Vineyards is known for its finest Chardonnay creations from the Livermore Valley near San Francisco Bay. The morning coastal fog, carried by Pacific winds into the vineyards of this historic winery, allows the Chardonnay grapes to ripen evenly. This results in wonderfully balanced wines with lovely minerality and acidity.The Wente Morning Fog Chardonnay is a blend of Chardonnay and Gewürztraminer. This dry white wine is full-bodied with a lovely balance of acidity. On the nose, it offers invigorating aromas of apples and tropical fruits, beautifully complemented by hints of vanilla and subtle toasty notes. The palate is treated to flavors of pears, green apple, and a hint of lime cake.This fresh, crisp white wine was aged for five months—50% in American oak and 50% in stainless steel tanks—to highlight its natural fruit flavors. Enjoy this wine from Wente. The winery has been in operation since 1883 and has earned an international reputation for its Chardonnay wines, among others.Enjoy this California wine with grilled shrimp, grilled corn, or pasta primavera.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.90
Delheim Chardonnay Sur Lie
The Delheim Chardonnay Sur Lie is redolent of crisp apples, zitrus, quince and stone fruits complemented by hints of oak. This Chardonnay from South Africa matured for nine months in French oak casks.On the palate, the white wine shows a marginally creamy texture, a great structure and elegance as well. The finish is slightly mineral. The light vibrant gold colour wine from the Stellenbosch region is wonderfully stimulating and fresh.You’ll enjoy discovering the Delheim Chardonnay Sur Lie, a high-quality white wine from South Africa, as a marvellous accompaniment to haute cuisine dishes.

Content: 0.75 litre (€29.20 / 1 litre)

Regular price: €21.90
bottle
Cantina Tramin Chardonnay
The grapes come from vineyards planted in calcareous clay and gravel soils between 240 and 500 meters in the areas Ora, Tramin and Egna.The grapes were gently pressed immediately following harvest. Primary fermentation occurred in steel tanks, followed by partial malolactic fermentation.Tasting NotesChardonnay is popular and much-loved variety. Our Chardonnay is greenish yellow in color, with delicate fruity aromas and a dry finish. It tastes fresh and lively with hints of pineapple, pear, citrus, vanilla and butter.Food PairingThis is a wine to enjoy as an aperitif, or to pair with appetizers, fish and poultry.

Content: 0.75 litre (€15.33 / 1 litre)

Regular price: €11.50
bottle
Hess Select Chardonnay
The Hess Select Chardonnay comes from Monterey Valley in the United States. The vineyards of The Hess Collection are known for producing wonderfully structured, juicy Chardonnays with refreshing acidity year after year. This wine is part of the Hess Select Series, which is vinified with great care and passion by the most experienced winemakers and produces world-renowned Chardonnays from California.In the glass, this single-varietal Chardonnay is yellowish with golden highlights. The bouquet is characterized by tropical fruits. This dry white wine is spicy and distinctly fruity, with aromas of green apples and notes of ripe pears, peaches, and citrus. Part of the wine is aged in barrique barrels, which imparts a lovely structure and subtle vanilla notes. On the palate, the Chardonnay is slightly creamy with an appealing freshness.The Hess Select Chardonnay is a perfect pairing for seafood, crisp summer salads, or Asian dishes and should be served at a recommended temperature of 8–10 °C.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
3er Wein-Geschenkbox Chardonnay „Neue Welt“
3er Wein-Geschenkbox Chardonnay „Neue Welt“

€34.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
package